niedziela, 8 grudnia 2013

Bardzo prosty, pełnoziarnisty chleb na zakwasie


Po długiej przerwie, w końcu wracamy. Z pachnącym i ciepłym, pełnoziarnistym chlebem na zakwasie. Wydawało mi się strasznie skomplikowane pieczenie chleba na zakwasie. Zakwas - niezwykła substancja, owiana tajemnicą:) Myliłam się, znalazłam bardzo prosty przepis, pozmieniałam trochę składniki. I oto jest bardzo smaczny chleb, miękki w środku, z delikatną chrupiącą skórką. 

Bardzo prosty, pełnoziarnisty chleb na zakwasie

Składniki:
Zaczyn
50 g aktywnego zakwasu żytniego (ja użyłam zakwasu do żurku)
150 g maki pszennej razowej
300 g wody
Wymieszać składniki w misce, przykryć folią, lub lnianą szmatką i zostawić na 12 godzin (najlepiej zostawić na całą noc w ciepłym miejscu).

Ciasto właściwe
320 g zaczynu
100 g wody
290 g mąki "3 ziarna" Lubelli
100 g mąki pszennej
10 g soli
3 łyżki otrębów owsianych

Przygotowanie:
1. Do zaczynu dodaję resztę składników, mieszam łyżką, następnie ugniatam na gładką masę*.
2. Formuję bochenek, odkładam z powrotem do miski. Przykrywam szmatką i zostawiam na 30 minut w ciepłym miejscu (np. przy kaloryferze).
3. Przekładam bochenek na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Wkładam do delikatnie nagrzanego pieca (ok. 40-50 st. C). I zostawiam do wyrośnięcia przez 60 minut.
4. Po tym czasie, podwyższam temperaturę do 210 st. C, blachę przykrywam folią aluminiową (lub papierem do pieczenia). Piekę przez 60 minut.
*Można w tym celu użyć specjalnych końcówek do miksera tzw. świderków.

Kto jeszcze nie rozpoczął swojej przygody z pieczeniem chleba, polecam serdecznie. To cudowne uczucie wyciągnąć z pieca rumiany, pachnący bochenek własnej roboty ;)

2 komentarze:

  1. mam zakwas i szukam właśnie przepisu idealnego ma chleb :) znalazłam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...