piątek, 22 lutego 2013

Do czego służy jedzenie? Kilka słów o food designie


Od jakiegoś czasu interesuję się antropologią jedzenia. Temat bardzo szeroki, choć w Polsce dopiero raczkuje. Ku mojej radości pojawił się niedawno nowy tom czasopisma Op.cit., w całości poświęcony właśnie temu zagadnieniu. Stąd dzisiaj, z inspiracji jednym z artykułów, kilka słów o food designie i potężna dawka inspiracji. 


Jedzenie ważne jest dla każdego człowieka, jest niezbędne do przeżycia:) Pełni przez to ważną rolę w życiu społecznym. Wynalezienie ognia, umożliwiło obróbkę termiczną mięsa, posiłki miały większą wartość energetyczną, co z kolei spowodowało szybszy rozwój umysłowy homo sapiens. Jedzenie z racji swojej kluczowej roli, wpływa na relacje w grupie, na strukturę ekonomiczną, religijną, polityczną itd.. Przykładem mogą być tabu żywieniowe, np. w kulturze hinduizmu, zakaz spożywania wołowiny, a w judaizmie i islamie wieprzowiny. To pokazuje że jedzenie nie służy tylko do dostarczania wystarczającej ilości energii, ale również nadawane mu są znaczenia symboliczne, estetyczne, może być też elementem ideologii lub formą komunikatu. 

Pachnące reklamy, czekolada w formie klawiatury lub z wytłoczoną na wierzchy koronką, panda namalowana na mlecznej piance cappuccino, jadalne naczynia, ciekawe w formie i kolorze przyrządy kuchenne, czy wykrojony z krwistego befsztyku profil Elvisa– to wszystko właśnie food design. Charakteryzuje się on kreatywnością w odkrywaniu nowych lub przywracaniu tradycyjnych smaków, nadawaniem jedzeniu nowego znaczenia, nie tylko związanego z konsumpcją, a więc wykorzystanie jedzenia do przekazania konkretnego komunikatu np. związanego z ekologicznym trybem życia i przypominaniem o obowiązku dbania o naszą planetę. Ale również poprzez zastosowanie ciekawej, innowacyjnej formy lub przez pobudzenie innych zmysłów np. węchu, przyciągnięcie do siebie większej ilości konsumentów. Food design wiąże ze sobą gastronomię z biologią, chemią, fizyką, sztuką, reklamą.

Food design’u nie brakuje też z pewnością na blogach kulinarnych…: )
Zainteresowanym polecam serdecznie artykuł Lili Religi Jedzenie inspiracją artystyczną. O food designie, w całości dostępny na stronie Op. Cit.

 
Meat AmericaMarc Bretillot


Design culinaire - Stéphane Bureaux, Cécile Cau
Delphine Huguet
Fluvio Bonavia
Jadalne kredki ze School of Design w Nowym Jorku
Ted Sabarese
Christopher Boffoli - Tiny People World of Food

Sarah Illenberger
Sakir Gokcebag
Sushi panda...

Jadalne naczynia!
Diane Bisson

 Nobuhiko Arika

Kuniko Maeda
Hector Serrano
A kto umie tak obrać jabłko?

Food design specjalnie dla dzieci:)
Moonstruck chocolate by Kate Forrestor
Pixel Block Chocolates by Tithi Kutchamuch
-Salome.

3 komentarze:

 1. Sushi Panda wygląda super pozytywnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Panda chyba najlepsza! Jabłuszka też fajne, ale to już rozpowszechniony motyw.
  A jadalna zastawa, cóż mimo, że teoretycznie jadalna, obstawiam, że w smaku jednak niezbyt.

  OdpowiedzUsuń
 3. same mniamuśki:D hahaha najbardziej to by mi smakowała ta czekolada
  a ten arbuzowy deszcz rewelacja:*
  buziaki Zu

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...